Notice: Undefined offset: 2 in /web/www/html/tehranfu/libraries/Flex/Utility/Browser.php on line 21

کاشت مو

همواره انسان بدنبال کسب حس اعتماد به نفس بوده که ظاهر هر شخص نقش اساسی در ایجاد این حس دارد و از سالیان بسیار دور داشتن موهای  انبوه و زیبا نشانه ای از اعتماد به نفس و زیبایی بشمار می رود.

20 تا 30 درصدآقایان دچارطاسی سر می باشند و تعدادبسیار زیادتری در مرحله  از دست دادن موهای خود می باشند و نه تنها آقایان بلکه خانم ها نیز کم و بیش به این عارضه گرفتار می باشند .

موهای  انبوه و زیبا نشانه ای از اعتماد به نفس و زیبایی بشمار می رود.

علل ریزش مو :

اشخاصی که حجم و تراکم موهایشان طبیعی است ازدست دادن روزانه بطور متوسط  50 تار مو  امری طبیعی قلمداد می شود . ریزش موها  بصورت دوره ای می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد مثلا در فصل پائیز شاهد افزایش ریزش موها بصورت طبیعی می باشیم .

عوامل موثر در افزایش ریزش موها متعدد می باشدکه برخی  ازآنها شامل :

کمبودویتامین ، کم خونی ، بیماریهای تیروئیدی ، کمبودآهن ،  اختلالات گردش خون ، بیماریهای روانی و استرس ، زایمان و شیردهی ، بیماریهای قارچی پوست و مو ،  شیمی درمانی ، مصرف داروها و آسیب موها در اثر عوامل فیزیکی ( ناشی از کشش زیادو محکم بافتن موها ) و یا عوامل شیمیایی ( رنگ ، دکلره ،... ) ولیکن شایعترین علت ریزش در خانم ها و آقایان نوع  موروثی یا همان ژنتیکی می باشد که اصطلاحا به آن ( Androgenic Alopecia ) گفته می شود. در بدن هورمونی وجود دارد بنام تستوسترون ( Testostrone )که این هورمون تحت تاثیرآنزیمی بنام ( 5a- Reductase ) به Dihydro Testosterone DHT تبدیل می شود که در نهایت این  DHT  تولید شده با  اثر برروی فولیکول مو باعث ریزش موها می شود مطابق شکل زیر :

 در خانم ها عدم تعادل بین هورمونهای مردانه و زنانه می تواند آغاز گر ریزش موها باشد ولیکن اغلب ممکن است هیچ علائم کلینیکی و یا آزمایشگاهی دال بر بالا بودن هورمون جنسی مردانه ( آندروژن ) را نشان ندهند که در این دسته حساسیت بیش ازحد نسبت به آندروژنها و یا تعداد بیش ازحد گیرنده های موجود در فولیکول های مو  می تواند  مسبب ریزش مو باشد.

ازدیدگاه یک پزشک متخصص پیوند مو انواع طاسی ها چه درخانم ها و چه درآقایان  بطور موفقیت آمیزی قابل درمان است و وجود بیماریهای زمینه ای قطعا نمی تواند مانعی برای انجام کاشت موی طبیعی باشد ( به استثناء بیماریهای ناشی ازاختلال سیستم ایمنی ) ولی درمان اینگونه بیماریها قبل و بعداز انجام عمل کاشت مو ضروری بنظر می رسد.

پیوند یا کاشت مو چیست ؟

درحال حاضرتنها راه درمان و ترمیم موهای از دست رفته استفاده از پیوند موی طبیعی است که این پیوند درنواحی مختلف ازجمله ( سر ،  ابرو ، ریش ، سبیل ، مژه ، نواحی اسکار ) قابل انجام است . کاشت مو اولین بار درسال 1939 توسط پزشک ژاپنی آقای دکتر Dr.Okuda  مطرح و سپس درسال 1959 توسط پزشک آلمانی  Dr.Orentreich  عملی گردید. درسالهایی که گذشت تجارب و روش های متعددی موردآزمایش قرارگرفت و درنهایت امروزه با بهرگیری از تکنولوژی جدید از دسته های کوچکتر مو  موسوم به میکروگرافت ( micrograft ) استفاده می شودکه سبب نتایج رضایت بخش و ظاهری طبیعی شده است و امری که تا چندی پیش حتی تصورش هم دشوار بود امروزه تبدیل به یکی ازاعمال جراحی سرپایی و بسیار سبک شده است که بر پایه برداشت سالم ریشه های موی شخص و کاشت آنها درنقاط مورد نظر استوار می باشد.

واکنش فولیکول( پیاز ) موهای موجود درنقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندروژنیک ( هورمونی ، ارثی ) یکسان نمی باشد و موهای موجود درنواحی جلو و وسط سرنسبت به عوامل فوق حساس بوده و دچار ریزش می شوند و لیکن موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا فاقد ریزش می باشند . در روش پیوند موی طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش ( پشت و دور سر ) استفاده می شود . بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد.

با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا می توان به راحتی این عمل را در نواحی مختلف بدن از جمله سر ، ابرو ، ریش، سبیل ، مژه ، و یا حتی در نواحی جوشگاه ( اسکار ) ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها نیز با موفقیت به انجام رسانید و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد واین موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد.

در گذشته اندازه گرافت ها بزرگ بوده که نتیجتا موهای کاشته شده نمای عروسکی و غیر طبیعی پیدا میکرد ولی امروزه عمل کاشت مو با چنان دقت و ظرافت بالا و با ایجاد مدل طبیعی رویش مو ( زنانه و مردانه ) انجام می شود که حتی آرایشگران مجرب نیز بعضا متوجه کاشته شدن موها نمی شوند.

 کاشت مو توسط تیمی مجرب و حرفه ای که مدتها در این امر تبحر یافته اند و با جدیدترین متد و وسایل موجود در  دنیا و تحت شرایط کاملا استریل و بهداشتی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود بطوریکه نه تنها بیمار در طول عمل هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد بلکه کاملا هوشیار بوده و در صورت تمایل در جریان کلیه مراحل عمل قرار خواهد گرفت.

روش های کاشت مو :

 جدید ترین روشهای کاشت موی طبیعی شامل 3 روش زیر می باشند :

1 : FUT  (Follicular Unit Transplantation )

2 : FIT  (Follicular Unit Isolation Transplantation )

3 : FIT + FUT   روش ترکیبی

روش اول FUT

 یکی از مطمئن ترین روشهای کاشت موی طبیعی می باشد و در این روش قبل از عمل نیازی به کوتاه کردن همه موهای سر نمی باشد و فقط موهای منطقه کاشت کوتاه خواهد شد . مراحل این روش به شرح زیر می باشد :

# پس از بی حسی کامل موضعی تحت شرایط استریل ابتدا یک نوار بار یک از پوست پر موی پشت و طرفین سر( منطقه دهنده ) برداشته می شود که قطر این نوار بستگی به مقدار شلی پوست سر دارد ( تصویر1- a ) . در پایان منطقه برداشت شده طی تکنیک خاص و با ظرفیت بسیار بالایی بخیه می شود و بخیه ها معمولا طی 12 تا 14 روز آینده کشیده خواهند شد . نکته قابل ذکر این است که محل جوشگاه ( اسکار ) ناشی از این عمل با توجه به تکنیک خاصی که بهنگام انجام بخیه بکار می رود در آینده فقط به شکل یک خط ظریف و باریک باقی می ماند که کاملا لابلای موهای شخص ناپدید گردیده و قابل روئیت نمی باشد ( تصویر 2- a).

 

                                        تصویر a-1                                                                                                                                            تصویر a-2

#  نوار پوستی برداشته شده توسط چند تن از زبده ترین دستیاران اطاق عمل و با  استفاده از جدیدترین وسایل و امکانات موجود ،  با ظرافت و دقت کامل به قطعات کوچکتر تقسیم می شود . که این تقسیم به گونه ای است که فولیکول موهای موجود در این نوار پوستی کوچکترین آسیبی نمی بینند ( تصویر 1-b ) و این قطعات نیز به قطعات بسیار ریز تر تقسیم می شوند که در نهایت هر قطعه حاوی 1 تا 4 فولیکول مو می باشد که اصطلاحا به آن  ( Follicular Unit ) یا گرافت ( Graft ) گفته می شود( تصاویر 2-b و 3-b ) که هر کدام از این گرافتهای به دست آمده برای نقاط خاصی از منطقه کاشت بکار خواهند رفت . لازم به ذکر است که تمامی گرافت های به دست آمده قابل کاشت بوده و کلیه گرافتها کاشته خواهند شد .

               

                                        تصویر b-3                                          تصویر b-2                                          تصویر b-1

#  با بهره گیری از جدیدترین دانش ترسیم و با توافق بیمار ، خط مو ( HAIR LINE ) در ناحیه کاشت به گونه ای که پس از رویش موها کاملا طبیعی به نظر برسد با دقت ترسیم می شود و قابل ذکر است نحوه ترسیم خط مو همواره به گونه ای است که الگوی رویش مردانه و زنانه در نظر گرفته می شود .

 #  بر اساس خط مو ( HAIR LINE )  ترسیم شده نسبت به کاشت گرافت های بدست آمده در مراحل قبلی و با رعایت نکات  بسیار ظریفی چون ( خواب مو ، تراکم و ضخامت گرافت ها و ..... ) اقدام می شود . لازم به ذکر است به علت بهره گیری از جدیدترین و ظریف ترین وسایل کاشت مو محل کاشته شدن هر کدام از گرافت ها بسیار کوچک و کم عمق بوده و به اندازه سوراخ سطحی ناشی از فرورفتن یک سوزن نازک در پوست می باشد . این مرحله نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد .

 #  در پایان پس از کنترل نهایی کلیه گرافت های کاشته شده نواحی عمل پانسمان می شود که این پانسمان بعد از 24 تا 48 ساعت توسط پزشک برداشته خواهد شد و دیگر نیازی به پانسمان مجدد نمی باشد . کلیه مراحل فوق بین 7- 5 ساعت طول می کشد که در این مدت بیمار هیچ گونه دردی حس نخواهد کرد و کاملا هوشیار می باشد.

روش دوم FIT

یکی از بهترین روشهای کاشت موی طبیعی می باشد و تفاوتش با  FUT فقط در نحوه برداشت فولیکول از نواحی دهنده می باشد و مابقی مراحل کاشت همانند روش  FUT است.

 دراین روش با بی حسی موضعی و شرایط کاملا  استریل فولیکول های مو به طور مجزا با ابزار خاصی که کمتر از یک میلی متر قطر دارد برداشت شده و در نواحی بدون مو کاشته می شود . 

با توجه به توضیحات فوق ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آید که کدام روش بهتر است  FIT یا  FUT؟

 لازم به ذکر است که که هر دو روش جزو بهترین روشهای کاشت  موی طبیعی محسوب می شوند و هر کدام معایب و محاسن خاص خودشان را دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نمایم .

مزایایی روش  FIT نسبت به FUT

 الف : در روش  FITچون برداشت ها به صورت پراکنده است لذا نیازی به بخیه زدن پوست نیست و زخمهای ناشی از برداشت فولیکول مو در طول یک هفته ترمیم می شود و اسکار بخیه موجود در روش FUT  وجود نخواهد داشت.

ب : در روشFIT  چون برداشتها  به صورت پراکنده و از نقاط مختلف سر انجام می شود لذا طی جلسات متعدد می توان تعداد بیشتری گرافت برداشت.

ج :  در روشFIT  علاوه بر فولیکول های سر می توان از نواحی مختلف بدن ( سینه ، پشت ، دست و پا ) نیز فولیکول برداشت و در نواحی کم مو کاشت که اصطلاحا به آن ( Body  Hair  Transplantation ) BHT می گویند .

معایب روش FIT  نسبت به FUT

 الف : درروشFIT با توجه به در آوردن فولیکول موها بدون روش جراحی و اینکه به هنگام خارج کردن گرافت ها ریشه موها قابل روئیت نیست احتمال آسیب دیدگی پیاز موها وجود دارد و حدود 40% از گرافت های کاشته شده رشد نخواهند کرد در حالی که در روش FUT  نزدیک به 100% گرافتها رشد خواهند کرد .

ب : در روش FIT کل موهای سر می بایست کوتاه بشود در حالی که در روش  FUT  فقط موهای ناحیه کاشت کوتاه می گردد .

ج : طولانی بودن مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT که درFUT  این مدت 7- 5 ساعت و در حالی که در روش FIT  این مدت بین 10-7 ساعت بطول می انجامد .

 برای ایجاد خط موی  طبیعیNatural Hair Line بهتر است از روش FUTاستفاده شود و روش FIT برای اشخاص با شرایط زیر انجام می شود : 

 # افرادی که قبلا یک یا چند بار با روش  FUT  کاشت مو انجام داده اند و اکنون برای پر پشت تر نمودن نواحی کاشته شده مراجعه نموده اند .

#  اشخاصی که بانک موی آنها ( نواحی دهنده ) ضعیف بوده و یا امکان کاشت مو به روشFUT  بیش از یک بار وجود ندارد  در مراحل بعدی علاوه بر سر از فولیکول های موی نواحی سینه ، پشت ، دست و پا نیزاستفاده می کنیم  .(BHT)

#  اشخاصی که به هر دلیلی تمایل به انجام روش FUT ندارند.

#  اشخاصی که مایلند با استفاده از روش ترکیبی (FUT+FIT)  نتیجه بهتری ازکاشت موی خود بگیرند که این موضوع را در روش ترکیبی توضیح داده ایم .

روش سوم  ترکیبی (FUT+FIT)

 این روش جدیدترین و بهترین روش کاشت موی طبیعی بشمار می رود که تلفیقی از دو روش  FITوFUT  است و در حال حاضر تعداد انگشت شماری از مراکز کاشت مو قادر به انجام این روش می باشند . با استفاده از این روش در واقع می توان در یک روز از هر دو روش بطور همزمان استفاده نمود که در نتیجه علاوه بر ایجا دخط موی طبیعی (Natural  Hair Line) تعداد گرافت های بیشتر و تراکم بالاتری را  می توان ایجاد کرد و بالطبع سطح گسترده تری از طاسی سر را پوشش داد . امکان استفاده از این روش در جلسه مشاوره توسط  پزشک کاشت مو بررسی خواهد شد .

وضعیت بیمار پس ازعمل کاشت مو 

 در روشFUT پس از عمل کاشت مو بیمار احساس کشش و دردی خفیف در ناحیه پشت سر خواهد نمود . که به راحتی با داروهای مسکن معمولی قابل کنترل می باشد و ممکن است دراین ناحیه تا مدتی احساس کرختی نماید که به مرور زمان کاهش پیدا خواهد نمود و در روشFIT  پس از عمل کاشت مو بیمار فقط احساس دردی خفیف در نواحی دهنده خواهند داشت که به راحتی با مسکن های معمولی قایل کنترل است.   در هر دو روش در ناحیه کاشت شده احساس کرختی تا چندین روز باقی خواهد ماند که آن نیز به مرور از بین خواهد رفت .

  توصیه های بعدازعمل :

1 : استفاده از داروهای آنتی بیوتیک و مسکن طبق دستور پزشک کاشت مو.

2 : معمولا پس از عمل استراحتی ضروری نیست ولی ترجیحا بهتر است یک روز در منزل استراحت نماید و تا 3 هفته از انجام فعالیتهای سنگین پرهیز نماید .

  3 : بهتر است 2 تا 3  شب بعد از عمل کاشت مو شخص به صورت نیمه نشسته بخوابد و از هرگونه فشار و  دستکاری نواحی کاشته شده اکیدا خودداری نماید .

 4 :  24 تا 48 ساعت بعد از عمل جهت برداشتن پانسمان و چک نمودن گرافت ها به پزشک کاشت مو مراجعه نماید .

 5 :  از فردای روز عمل بیمار می تواند مطابق روش خاصی که پزشک کاشت مو به وی آموزش خواهد داد استحمام نماید که این روش خاص استحمام تا 2 هفته ادامه دارد.

6 :  در روش  12 FUT  تا 14 روز بعد ازعمل جهت کشیدن بخیه ی پشت سر به پزشک کاشت مو مراجعه نمایند .

چگونگی رشد گرافت های کاشته شده

  گرافت های کاشته شده از همان ابتدا شروع به رشد می کنند ولی ساقه کلیه گرافت ها به همراه تعداد کمی از موهای قبلی نواحی کاشته شده بعلت شوک ظرف یک ماه آینده دچار ریزش موقتی خواهند شد و از 3 الی 8 ماه بعد از کاشت مو تمامی گرافت ها بتدریج شروع به رشد نموده و نتیجه نهایی عمل کاشت مو در طی یک سال آینده مشخص می گردد .